Jaskyne, hrady, galérie a múzeá na Liptove


Demänovská jaskyňa slobody - klenot v okolí Liptovského Mikuláša

V krásnej prírodnej rezervácií Demänovskej doliny, v severnej časti Nízkych Tatier, sa nachádza Demänovská jaskyňa slobody. Táto jaskyňa je najnavštevovanejšou na Slovensku. Očarí vás bohatou výplňou rôznych farieb, krásnymi jazierkami a podzemným tokom rieky Demänovky. Rezervácia vstupu vopred nie je možná, je potrebné prísť na miesto a pridať sa k obhliadke, ktorá bude nasledovať. Nezabudnite si teplé oblečenie, priemerná teplota v jaskyni je 6-7 °C. Auto zaparkujete na parkovisku (z Liptovského Mikuláša smer na Jasná Nízke Tatry/Demänovská dolina) a k jaskyni vedie naúčný chodník, trasa trvá do 15 min. Ak vás zaujíma história jaskyne, informácie si pozriete tu. Pozor - platba kartou nie je možná.

Vzdialenosť od Fatraparku: 35 km

Demänovská ľadová jaskyňa - unikátna jaskyňa na Liptove

Ďalším skvostom v Demänovskej doline je Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá je unikátna najmä trvalým výskytom ľadovej výplne. Avšak tá rok čo rok ubúda kvôli globálnemu oteplovaniu. V jaskyni vás ale očaria aj jej podzemné priestory a jaskynná fauna. Nezabudnite sa teplo obliecť, teplota v jaskyni môže mať v lete od 0 °C do 3 °C a vhodná je tiež pevná obuv. Z parkoviska v Demänovskej doline vedie náučný chodník - okolo Kamennej chaty - cez ktorý sa k jaskyni dostanete. Výstup trvá do 20 min. Odporúčame si načítať aj informácie o histórii jaskyne tu. Pozor - platba kartou nie je možná.

Vzdialenosť od Fatraparku: 35 km 

 

Stanišovská jaskyňa

O niečo ďalej od Demänovskej doliny sa nachádza Stanišovská jaskyňa, ktorá je jedinou celoročne prístupnou jaskyňou na Liptove. Nájdete ju na severe Jánskej doliny v Nízkych Tatrách, približne 35 minút autom z Hrabova. Stanišovská jaskyňa je hlboká 28 metrov a dlhá 871 metrov, z čoho je pre verejnosť prístupných 177 metrov. Organizovaná prehliadka s jaskyniarom trvá približne 1 hodinu. Teplota v Stanišovskej doline je počas celého roka približne 6 °C, takže sa aj cez leto treba teplejšie obliecť. Otvorená je každý deň od 10:00 do 16:00, pričom organizované prehliadky začínajú vždy o celej hodine. Aktuálne je vstup spoplatnený 7 eurami pre dospelých 4 eurami pre dôchodcov a deti. Pred návštevou odporúčame informovať sa aj na oficiálnej stránke Stanišovskej jaskyne.

Vzdialenosť od Fatraparku: 39 km

Oravské múzeum a Oravský hrad

Oravský hrad je jednou z najobľúbenejších atrakcií na Orave. Je vybudovaný na skale nad obcou Oravský Podzámok. História Oravského hradu sa datuje od roku 1241, kedy hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po vpáde Tatárov. Svoju dnešnú podobu získal v roku 1611. Interiér Oravského hradu je veľmi bohatý, tvorí až 155 miestností a je tam až 754 schodov. Obľúbené je spojenie troch vstupných brán tunelom, pod ktorým nájdete podzemné chodby. Asi najobľúbenejšími sú akcie na Oravskom hrade ako nočné prehliadky hradu, sprevádzané divadelnými predstaveniami a strašidelným programom. Aktuálne akcie na Oravskom hrade sledujte na webe oravského múzea.

Vzdialenosť od Fatraparku: 28 km

 

Galéria Ilusia - tip na výlet keď na Liptove prší

Čo robiť, keď vám na dovolenke u nás vo Fatraparku na Liptove prší? Nebojte sa. Máme pre vás a vaše deti riešenie. Odporúčame zájsť do Liptovského Mikuláša do Galérie Ilusia - do galérie plnej optických klamov, kde nebudete veriť vlastným očiam. Do Galérie Ilusia odporúčame kúpiť si alebo rezervovať vstup vopred, najmä keď prší, lebo určite nebudete jediní, ktorých tento alternatívny plán výletu na Liptove napadne. A počet vstupov na jeden deň je obmedzený. Rezervovať môžete TU.

Vzdialenosť od Fatraparku: 28 km

Likavský hrad - ruina hradu Likava pri Ružomberku

Na Hrad Likava môžete ísť dvomi trasami. Prvá trasa je z Ružomberka (zo železničnej stanice Ružomberok) - je to asi 60 min turistika. Druhou možnosťou je ísť z obce Likavka (od autobusovej zastávky) - je to asi 30 min. turistika. V oboch prípadoch sa k hradu dostanete po červenej značke. Je to tiež príjemná prechádzka a tip na výlet v okolí Ružomberka. Hrad Likavka ponúka krásne výhľady na Ružomberok a celé okolie Liptova. Na hrade sa nachádza aj hradné múzeum, ktoré isto poteší milovníkov histórie. Vstupné na hrad Likavka (zahŕňa aj múzeum) je 3 eurá pre dospelé osoby a 1,5 eura pre deti. Aktuálne otváracie hodiny na hrad si odporúčame skontrolovať na web stránke hradu Likavka. Ak túžite po náročnejších prechádzkach, prečítajte si aj náš článok o turistike na Liptove.

Vzdialenosť od Fatraparku: 4 km