Turistika na Liptove

Vlkolínec skanzen - ľahká turistika z Hrabova

Skanzen Vlkolínec patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v okolí Hrabova a na Liptove. Táto UNESCO dedinka Vlkolínec predstavuje pôvodnú architektúru horskej ľudovej dediny. Farebné zrubové domčeky sú postavené klasickým liptovským štýlom a sú svetovým unikátom. Z Fatraparku sa do Vlkolínca dostanete aj pešo po náučnom chodníku Medvedia cesta. Je to príjemná turistická trasa vhodná aj pre menšie deti. Po turistike sa občerstvíte vo Vlkolínskej reštaurácii.

 

Z Fatraparku je to 5 km.
 

Súkromná lekcia severskej chôdze v Ružomberku

Severská chôdza alebo "nordicwalking" je výborná pohybová aktivita pre upevňenie zdravia, pre prevenciu a podporu liečby rôznych chorôb. Avšak pre naplnenie ozdravných účinkov nordicwalkingu je dôležitá správna technika pohybu. Pre začiatočníkov preto odporúčame kontaktovať Anežku z Nordic Walking Ružomberok a dohodnúť si súkromnú lekciuAnež poskytuje lekcie v krásnej prírode Liptova a Veľkej Fatry. Môžete využiť trasu priamo od nás z Hrabova alebo vyskúšať aj iné turistické trasy na Liptove, ako Lúčanská dolina, Ludrovská dolina, Ľubochnianska dolina, Liptovská Štiavnica, Čutkovská dolina atď. Nepotrebujete mať svoje vlastné palice, ich zapožičanie je v cene lekcie. Max. počet osôb pre jednu lekciu je 10.

 

Lúčanský vodopád - prírodný úkaz Liptova

Vodopád Lúčky je prírodnou národnou pamiatkou. Vodopád je veľkou raritou, už len preto, že je situovaný v centre dediny Lúčky. Má kaskádovitý tvar, je 12 m vysoký a padá do malého jazierka. Vzdialenosť od Fatraparku je 16 km.

 

Bešeňovské travertíny - prírodný výtvor pri obci Bešeňová

Bešeňovské travertíny patria k najznámejším travertínovým lokalitám na Slovensku a na Liptove a sú chránenou prírodnou pamiatkou. Po ich kaskádách stále steká minerálna voda. Táto voda obsahuje uhličitan vápenatý, horčík, síru a železo - to je dôvod, prečo sú Bešeňovské travertíny tak pekne farebné. Taktiež v Európe sú považované za najzaujímavejšiu a najvzácnejšiu travetínovú lokalitu. Vzdielanosť od Hrabova je 14 km.

 

Túra na Veľký Choč - najkrajšie výhľady vo Veľkej Fatre

Ak Vás ľáka turistika na Liptove, spozornite. Veľký Choč je totiž považovaný za najkrajší vyhliadkový vrch Slovenska a dosahuje výšku 1611 m. Z vrcholu Chočských vrchov je krásny výhľad na panorámu Severného Slovenska - uvidíte Liptov, Malú Fatru, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Západné Tatry, Skorušinské vrchy a Oravskú Maguru. Túra na Veľký Choč nie je úplne najlahšia, treba sa pripraviť aj na pomerne strmé stúpanie, ale určite stojí za to. Je to ďalšie obľúbené "instagram miesto", kde si spravíte nádherné fotky. Na vrchol Veľkého Choča vedú štyri značkované turistické chodníky. Napríklad z obce Valaská Dubová je výstup na Veľký Choč najkratší. A z obce Vyšný Kubín alebo z obce Lúčky je túra na Veľký Choč zase najkrajšia. 

 

Vrch Sidorovo - ľahká turistika pri Hrabove a vyhliadka

Vrch Sidorovo v Ružomberku určite neprehliadnete. Je to vysoký vrch 1099 m kuželovitého tvaru, ktorý sa nachádza nad UNESCO skanzenom Vlkolínec. Na Sidorovo vedú tri turistické trasy. Môžete totiž vyraziť aj priamo od nás z Fatraparku cez Malinô Brdo alebo cez Vlkolínec. Alebo môžete ísť z mesta - z Kalvárie nad RužomberkomTúra na Sidorovo nie je náročná, len trochu strmšia, no zvládnu ju určite aj deti. Vyhliadka Sidorovo bude vaším cieľovým bodom - z vyhliadky je krásny výhľad na Vlkolínec, Biely Potok, Revúcku dolinu, Nízke Tatry a na celý Liptov. Oplatí sa tam ísť aj na západ slnka, treba ale myslieť na čelovky kvôli ceste naspäť.