Vlkolínec skanzen - ľahká turistika 4km od Hrabova

Vlkolínec skanzen patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v okolí HrabovaUNESCO skanzen Vlkolínec predstavuje pôvodnú architektúru horskej dedinky želiarov, pastierov a drevorubačov. Farebné zrubové domčeky sú postavené klasickým liptovským štýlom a sú svetovým unikátom. Okrem zrubov sa ale v okolí Vlkolínca nachádzajú aj iné zaujímavosti

Odporúčame si ich pred návštevou naštudovať a počas exkurzie si zohnať Vlkolínec mapu v ich informačnej kancelárii (alebo použiť Google Maps či Maps.me). Vlkolínec skanzen je ideálnou voľbou ak máte napríklad za sebou už ťažšiu turistiku v Hrabove a túžite ľahšej prechádzke. O aktuálnom vstupnom do Vlkolínca sa informujte v ich informačnej kanceláriiVzdialenosť od Fatraparku je 4 km.
 

Súkromná lekcia severskej chôdze v Ružomberku

Severská chôdza alebo "nordicwalking" je výborná pohybová aktivita pre upevňenie zdravia, pre prevenciu a podporu liečby rôznych chorôb. Avšak pre naplnenie ozdravných účinkov nordicwalkingu je dôležitá správna technika pohybu. Pre začiatočníkov preto odporúčame kontaktovať Anežku z Nordic Walking Ružomberok a dohodnúť si súkromnú lekciu. 

Anež poskytuje lekcie v krásnej prírode Liptova a Veľkej Fatry. Môžete využiť trasu priamo od nás z Hrabova alebo vyskúšať aj iné turistické trasy na Liptove, ako Lúčanská dolina, Ludrovská dolina, Ľubochnianska dolina, Liptovská Štiavnica, Čutkovská dolina atď. Nepotrebujete mať svoje vlastné NW palice, ich zapožičanie je v cene lekcie. Max. počet osôb pre jednu lekciu je 10.
 

Lúčanský vodopád - prírodný úkaz Liptova

Vodopád Lúčky je prírodnou národnou pamiatkou. Vodopád je veľkou raritou, už len preto, že je situovaný v centre dediny Lúčky. Má kaskádovitý tvar, je 12 m vysoký a padá do malého jazierka. Vzdialenosť od Fatraparku je 16 km.

 

Bešeňovské travertíny - prírodný výtvor pri obci Bešeňová

Bešeňovské travertíny patria k najznámejším travertínovým lokalitám na Slovensku a sú chránenou prírodnou pamiatkou. Po ich kaskádách stále steká minerálna voda. Táto voda obsahuje uhličitan vápenatý, horčík, síru a železo - to je dôvod, prečo sú Bešeňovské travertíny tak pekne farebné. Taktiež v Európe sú považované za najzaujímavejšiu a najvzácnejšiu travetínovú lokalitu. Vzdielanosť od Hrabova je 14 km.

 

Túra na Veľký Choč - najlepšia turistika na Liptove

Ak Vás ľáka turistika na Liptove, spozornite. Veľký Choč je totiž považovaný za najkrajší vyhliadkový vrch Slovenska a dosahuje výšku 1611 m. Z vrcholu Chočských vrchov je krásny výhľad na panorámu Severného Slovenska - uvidíte Liptov, Malú Fatru, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Západné Tatry, Skorušinské vrchy a Oravskú Maguru. Túra na Veľký Choč nie je úplne najlahšia, treba sa pripraviť aj na pomerne strmé stúpanie, ale určite stojí za to. 

Je to ďalší obľúbený "instagram spot", kde si spravíte nádherné fotky. Na vrchol Veľkého Choča vedú štyri značkované turistické chodníky. Napríklad z obce Valaská Dubová je výstup na Veľký Choč najkratší. A z obce Vyšný Kubín alebo z obce Lúčky je túra na Veľký Choč zase najkrajšia
 

Vrch Sidorovo - ľahká turistika pri Hrabove a výhľiadka

Vrch Sidorovo v Ružomberku určite neprehliadnete. Je to vysoký vrch 1099 m kuželovitého tvaru, ktorý sa nachádza nad UNESCO skanzenom Vlkolínec. Na Sidorovo vedú tri turistické trasy. Vďaka vrchu Sidorov môžete zažiť priamo turistiku z Hrabova. Môžete totiž vyraziť aj priamo od nás z Fatraparku cez Malinô Brdo alebo cez Vlkolínec. Alebo môžete ísť z mesta - z Kalvárie nad Ružomberkom

Túra na Sidorovo nie je náročná, len trocha strmšia, no zvládnu ju určite aj deti. Vyhliadka Sidorovo bude vaším cieľovým bodom - z vyhliadky je krásny výhľad na Vlkolínec, Biely Potok, Revúcku dolinu a Nízke Tatry. Oplatí sa tam ísť aj na západ slnka, treba ale myslieť na čelovky kvôli ceste naspäť. Na ceste naspäť nezablúďte do Penziónu Sidorovo, nezabudnite, že ste ubytovaní u nás